Αίτημα του ΣΕΠΕ « Κ. ΣΩΤΗΡΙΟΥ» για Πρόσκληση Β΄ φάσης αιτήσεων αποσπάσεων εντός ΠΥΣΠΕ

Προς το Δ/ντη Εκπαίδευσης και τα μέλη του ΠΥΣΠΕ Ανατολικής Αττικής

Αποφασίσατε να υλοποιήσατε fast track διαδικασίες που συχνά οδηγούν σε λάθη και δε σέβονται χρονικά  περιθώρια και δημόσια έχουμε καταγγείλει.  Όλα αυτά  αυτά  κάτω από την πίεση των  οδηγιών του Υπουργείου. ΕΔΩ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ Το δοτό ΠΥΣΠΕ Αν. Αττικής προχώρησε σε ανακοίνωση λειτουργικών υπεράριθμών με αποτέλεσμα τις περικοπές πραγματικών αναγκών –

Έχουμε  επανειλημμένα επισημάνει στις ανακοινώσεις μας, έχουμε τηλεφωνικά μεταφέρει στον προϊστάμενο εκπαιδευτικών θεμάτων  και έχουμε προσπαθήσει να επικοινωνήσουμε με το Δ/ντη Εκπαίδευσης και τον αντικαταστάτη πρόεδρο του ΠΥΣΠΕ χωρίς όμως ανταπόκριση για την αναγκαιότητα πρόσκλησης εκ μέρους της Δ/νσης  για αιτήσεις Β΄ φάσης αποσπάσεων εντός ΠΥΣΠΕ.

Κάθε χρόνο δίνεται αυτή η δυνατότητα στους συναδέλφους και μάλιστα με χρονικό περιθώριο που ταυτίζεται με το άνοιγμα των σχολείων.  Φέτος και προς το σύλλογο προφορικά αλλά και προς εκπαιδευτικούς δόθηκε διαβεβαίωση ότι θα δοθεί η δυνατότητα αιτήσεων Β΄ φάσης αποσπάσεων. Μέχρι στιγμής δεν έχει δημοσιοποιηθεί ενώ καλούνται οι αποσπασμένοι εκτός να δηλώσουν κενά.

Η διεκδίκηση μας για τις αποσπάσεις  εντός ΠΥΣΠΕ εκκίνησε για τους νεοδιόριστους ειδικής αγωγής στις 30/6 όταν κλήθηκαν να αιτηθούν όσοι μόνιμοι εκπαιδευτικοί επιθυμούσαν απόσπαση Η Δ/ΝΣΗ ΑΝ.ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ ΣΤΕΡΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ���  ΔΕ ΘΑ ΑΝΕΧΤΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ      ΟΙ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΟΙ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ ΕΝΤΟΣ ΠΥΣΠΕ –   δικαιωθήκαμε και αυτό με την ανακοίνωση της Δ/νσης που καλούσε και επίσημα στις 22/7 οι νεοδιόριστοι εκπαιδευτικοί Ειδικής Αγωγής της Δ/νσης Π.Ε. Αν.Ατ, που επιθυμούν να αποσπαστούν εντός του Π.Υ.Σ.Π.Ε Ανατολικής Αττικής με την   υποσημείωση «ο χρόνος υπηρέτησης των νεοδιόριστων εκπαιδευτικών σε σχολική μονάδα εκτός της οργανικής τους θέσης κατά το σχολικό έτος 2021-2022, μετά από απόσπαση εντός, δε λαμβάνεται ως χρόνος υπηρέτησης στην οργανική θέση κι επομένως δε θεμελιώνεται δικαίωμα αίτησης μετάθεσης/ βελτίωσης θέσης για το σχολικό έτος 2022-2023 ».

Αμφισβητήσαμε δημόσια την παραπάνω αυθαίρετη και παραπλανητική ανακοίνωση και δικαιωθήκαμε για άλλη μια φορά με το έγγραφο του Υπουργείου που επιβεβαιώνει ότι θεμελιώνουν και δικαίωμα μετάθεσης. ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΕΔΩ 100094Ε2_12-8-2021.pdf (sch.gr).  Κατόπιν αυτού καμία ενέργεια δεν έγινε εκ μέρους της Δ/νσης να αποκαταστήσει την παρερμηνεία ενώ οι περισσότεροι συνάδελφοι ενημερώθηκαν από το σύλλογο ή το διαδίκτυο.

Αναλυτικά ΕΔΩ η ανακοίνωσή μας ❌Δε θα αποδεχτούμε τις fast track διαδικασίες τους αιφνιδιασμούς -αυθαιρεσίες και παραβιάσεις δικαιωμάτων των εκπαιδευτικών 🌀Οι νεοδιόριστοι ειδικής αγωγής έχουν δικαίωμα απόσπασης εντός ΠΥΣΠΕ  και επιβεβαιωμένα θεμελιώνουν δικαίωμα μετάθεσης για το έτος 2022-23‼️ Β΄ Φάση αιτήσεων απόσπασης εντός ΠΥΣΠΕ τώρα για όλους τους εκπαιδευτικούς.

Για τον λόγο αυτό αλλά και για να δοθεί η δυνατότητα σε όποιον/α εκπαιδευτικό Γενικής και ειδικής αγωγής  επιθυμεί να αποσπαστεί  καθώς όλες οι υπηρεσιακές μεταβολές  γίνονται ενώ τα σχολεία είναι κλειστά και οι συνάδελφοι αδυνατούν να ενημερωθούν λόγω αδειών, διακοπών, παραμονής σε απομακρυσμένα μέρη.

Γνωρίζοντας την πάγια τακτική της Δ/νσης των τελευταίων χρόνων  αλλά και την προφορική  ενημέρωση  σειρά εκπαιδευτικών είναι σε αναμονή.

Είναι αναγκαία η Β φάση αιτήσεων για  να επικαιροποιήσουν και να εμπλουτίσουν  και οι αιτούντες Α΄ Φάσης αιτήσεων τις προτιμήσεις τους  εφόσον τα κενά που συνήθως  διεκδικούσαν και τοποθετούνταν έχουν  ήδη έχουν καλυφθεί από τους νεοδιόριστους.

Τονίζουμε για άλλη μια φορά ότι η παραβίαση της ισχύουσας νομοθεσίας και η ολοκλήρωση αυτών των διαδικασιών πριν την έναρξη της σχολικής χρονιάς  υπονομεύει τη  δυνατότητα  απόσπασης  καθώς δεν αποτυπώνεται το σύνολο ων κενών.

Απαιτούμε :

-ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ Β΄ΦΑΣΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΑΠΟΣΠΑΣΕΩΝ

-ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΔΕΚΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΙΤΗΜΑΤΑ ΑΠΟΣΠΑΣΕΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ ανεξαρτήτου χρόνου υποβολής.

-ΝΑ ΔΟΘΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ  ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΑΠΟΣΠΑΣΕΩΝ ΜΕΤΑ  ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΣΕ ΚΕΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΚΥΨΟΥΝ.

-Απαιτούμε να ελεγχθούν όλα τα λάθη που ήδη έχουν αναφερθεί στο σύλλογο για τις τοποθετήσεις και συμπληρώσεις και να γίνουν δεκτές οι δικαιολογημένες ενστάσεις  των μονίμων συναδέλφων (νεοδιόριστων και παλαιότερων) πριν την εξέταση των αποσπάσεων.

Αναμένουμε την τοποθέτηση σας .

Για το Δ.Σ.

Βιολέττα Πατέλη