35 στα 35 Δημοτικά  42στα 42  Νηπιαγωγεία  (100% των σχ. μονάδων)152 στους 157 Νηπιαγωγούς & 769 στους 827  εκπαιδευτικούς Δημοτικών σχολείων συμμετέχουν στην απεργία – αποχή από την αξιολόγηση ✌️ ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΜΑΧΟΜΕΝΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΣΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ Π.Ε. «Κ. ΣΩΤΗΡΙΟΥ»  ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΧΩΡΑ!

ΑΠ: 188/ 4-03- 2021                                                                 Προς: τα μέλη, ΔΟΕ

Χαιρετίζουμε τους συναδέλφους και τις συναδέλφισσες που έδωσαν ηχηρή απάντηση στην αντιεκπαιδευτική πολιτική, τις αντιπαιδαγωγικές μεθόδους, τον αυταρχισμό του Υπουργείου Παιδείας και της κυβέρνησης. Αυτή η νίκη ανήκει σε όλες και όλους τους εκατοντάδες συναδέλφους που όρθωσαν το ανάστημά τους και υπέγραψαν τη δήλωση απεργίας-αποχής της ΔΟΕ/ΟΛΜΕ/ΠΟΣΕΕΠΕΑ. Σε ένα κλίμα πρωτοφανούς ενότητας και αγωνιστικότητας, όλοι μαζί αποφασισμένοι, μπορούμε και κατορθώνουμε  μεγάλες νίκες ( βλ. εκλογές αιρετών, κάμερες στην τάξη, αξιολόγηση, ωράριο νηπιαγωγών, απαγόρευση διαδηλώσεων) .

Οι εκπαιδευτικοί του συλλόγου μας κάτω από τις δύσκολες συνθήκες που δημιούργησε η πανδημία στα σχολεία με ανύπαρκτη στήριξη από το Υπουργείο σηκώνουν το βάρος της εκπαίδευσης των παιδιών και απαιτούν σεβασμό στον καθημερινό τους αγώνα!

Οι εκπαιδευτικοί  του συλλόγου μαςγυρίζουν την πλάτη στον αυταρχισμό, την απαξίωση και τις μεθοδεύσεις του υπουργείου και της κυβέρνησης όπως αυτή της παράτασης για τη διεξαγωγή των ειδικών συνεδριάσεων των Συλλόγων Διδασκόντων μέχρι τις 19 Μαρτίου ή τον προσχηματικό διάλογο στον οποίο καλεί η ηγεσία του ΥΠΑΙΘ  τη ΔΟΕ την Τρίτη 2/3/21.

Οι εκπαιδευτικοί με τη συλλογική μας στάση απαντάμε στην κυβερνητική κοροϊδία και τον εμπαιγμό, δηλώνουμε την αποφασιστικότητά μας να μην επιτρέψουμε την παραπέρα υποβάθμιση των μορφωτικών και εργασιακών δικαιωμάτων. Προτάσσουμε την ανυπέρβλητη δύναμη του συλλογικού αγώνα για ένα ποιοτικό δημόσιο σχολείο!

Πάνω από 921 εκπαιδευτικοί σε σύνολο 984 των 77 σχολικών μονάδων του Συλλόγου μας, 35 στα 35 Δημοτικά (τα 18 ομόφωνα) (100%) και 42 στα 42  Νηπιαγωγεία (τα 38 ομόφωνα) , συμμετέχοντας ομόφωνα ή με συντριπτικές πλειοψηφίες στην απεργία-αποχή από την αξιολόγηση, έφτιαξαν τείχος υπεράσπισης του δημόσιου σχολείου και της εργασιακής μας αξιοπρέπειας.

ΚΑΛΟΥΜΕ για άλλη μια φορά τους/τις συναδέλφους που δεν έχουν υπογράψει την συμμετοχή τους στην απεργία αποχή να το κάνουν και να ενημερώσουν το σύλλογο. Σ΄ αυτό τον αγώνα για την υπεράσπιση του δημόσιου σχολείου και της εργασίας μας πρέπει να είμαστε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ. Να κάνουμε ΟΜΟΦΩΝΗ την απόφαση σε όλες τις σχολικές μονάδες.

ΛΕΜΕ ΟΧΙ και τώρα και πάντα

• στα σχέδια κατηγοριοποίησης και συρρίκνωσης των δημόσιων σχολείων, χειραγώγησης και ομηρίας των εκπαιδευτικών.
  • ΣΤΗΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΣΤΗΝ ΥΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΛΕΜΕ ΟΧΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ, ΤΗΣ ΦΤΩΧΕΙΑΣ, ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΑΣ, ΤΟΥ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ, ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΟΠΟΙΗΣΗΣ, ΤΗΣ ΑΠΟΡΙΨΗΣ, ΤΗΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΑΣ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗ ΒΑΘΙΑ ΓΝΏΣΗ .

ΕΙΠΑΜΕ, ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΛΕΜΕ ΝΑΙ

• ΣΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ έως 15 ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ
  • ΣΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΤΩΝ ΔΑΠΑΝΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΧΟΛΕΙΑ
  • ΣΤΟΥΣ ΜΑΖΙΚΟΥΣ ΜΟΝΙΜΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΚΑΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ
  • ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΝΔΗΜΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΑΝΟΙΧΤΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΥΡΩΣΟΥΜΕ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΓΙΑ ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΤΗΛΕ-ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
  • ΣΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
  • ΣΤΗ ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ
  • ΣΤΗΝ ΑΝΑΔΙΑΤΑΞΗ ΤΗΣ ΥΛΗΣ – ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΑ
  • ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
  • ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΩΝ ΦΡΑΓΜΩΝ – ΤΡΑΠΕΖΑ ΘΕΜΑΤΩΝ
  • ΣΤΗ ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΗΣ ΔΙΧΡΟΝΗΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ- ΣΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ ΤΩΝ ΝΗΠΙΑΓΩΓΩΝ
  • ΣΤΗ ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΩΣ ΙΔΡΥΜΑΤΩΝ.

Η  συνάντηση (2/3/21) της πολιτικής ηγεσίας με τη ΔΟΕ απέδειξε πόσο στριμωγμένο είναι το Υπ. Παιδείας και πόσο δυσκολεύεται να αντιμετωπίσει το ενωμένο μέτωπο των εκπαιδευτικών.

Είμαστε ενωμένοι όλοι και όλες σε κάθε σχολική μονάδα και βρισκόμαστε σε επικοινωνία με το Σύλλογο μας.

Όλο αυτό το διάστημα, το ΔΣ του Συλλόγου βρέθηκε σε συνεχή επικοινωνία με τους συναδέλφους, με επισκέψεις στα σχολεία και τηλεδιασκέψεις, ενημερώνοντας για το περιεχόμενο της ΥΑ και του νόμου αλλά και   τα βήματα που έπρεπε να ακολουθηθούν, σύμφωνα και με τις οδηγίες της ΔΟΕ, ώστε να ακυρωθούν στην πράξη τα σχέδια του Υπουργείου.

Εμείς που όλα αυτά τα χρόνια κρατάμε τα σχολεία όρθια, απέναντι στις αντιεκπαιδευτικές πολιτικές, τους ταξικούς φραγμούς, τις ανύπαρκτες υποδομές, τη διαρκή υποβάθμιση της δημόσιας εκπαίδευσης, υπερασπιζόμαστε και σήμερα, με τον αγώνα μας για να ακυρωθεί στην πράξη το θεσμικό πλαίσιο της αξιολόγησης, το καθολικό δικαίωμα στη μόρφωση.

Μαζί με τους γονείς των μαθητών μας και με όλο το εκπαιδευτικό κίνημα φοιτητές και μαθητές θα ακυρώσουμε στην πράξη τα αντιεκπαιδευτικά και καταστροφικά τους για το δημόσιο σχολείο σχέδια.

Η ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΔΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ

Η ΑΝΤΙΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΑ ΑΝΑΤΡΑΠΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΩΜΕΝΟ ΠΑΝΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΜΑΣ ΑΓΩΝΑ

Παρακαλούμε όσα σχολεία δεν το έχουν ήδη κάνει να αποστείλουν τις πρωτοκολλημένες υπογεγραμμένες δηλώσεις των συναδέλφων  στο  email  του συλλόγου προκειμένου να αρχειοθετηθούν  και να τεθούν στη διάθεση της ΔΟΕ για τη συνδικαλιστική-νομική κάλυψη.