Η τοποθέτηση του προέδρου του συλλόγου μας στην ολομέλεια προέδρων της ΔΟΕ ( 1/4/24) !

Αντώνης Καραφώτης -Πρόεδρος του ΣΕΠΕ Κώστας Σωτηρίου στην Ολομέλεια των Προέδρων την 1/4/2024 (youtube.com)

Η συνέλευση στο σύλλογο μας ήταν η μεγαλύτερη των τελευταίων χρόνων, ανάλογη των παλαιότερων συνελεύσεων με άδεια από τα εκπαιδευτικά καθήκοντα. Συνάδελφοι έκαναν ως και 30 χιλιόμετρα για να συμμετέχουν και να καταγγείλουν το άδειασμα της πλειοψηφίας της ΔΟΕ και το σταμάτημα της Απεργίας Αποχής από την ατομική αξιολόγηση. Οι συνάδελφοι δε φοβήθηκαν τις απειλές του Υπουργείου και εξοργίστηκαν από το γεγονός ότι η ΔΟΕ και οι πρόθυμες παρατάξεις της πλειοψηφίας αναπαρήγαγαν τις απειλές και την τρομοκρατία. Στη συνέλευση μας όλοι οι συνάδελφοι εξαγριώθηκαν με την πλειοψηφία του Δ.Σ. της ΔΟΕ – που προκειμένου να υποστηρίξει το αφήγημα του κινδύνου και του φόβου – επανέλαβε τα ψέματα για τους 114 ! Συγκλονιστική ήταν η απάντηση μιας προϊσταμένης από τους 14 που είχαμε στο σύλλογο, η οποία μίλησε, όχι μόνο για να διαψεύσει το Δ.Σ. της ΔΟΕ αλλά και για να πει ότι, με απόφαση του ΠΥΣΠΕ Ανατολικής Αττικής και χάρη στην ΑΑ του συλλόγου Κ Σωτηρίου ακυρώθηκε η ποινή Κόπτση. Επίσης κατέθεσε στη συνέλευση, ότι ακόμα και να της έκοβαν μισθό το ίδιο θα ξανάκανε, γιατί δεν θα υπάρχει το σχολείο που ξέρουμε αν περάσει η αξιολόγηση. Και γιατί όταν αγωνίζεσαι με θυσίες μπορείς να φτάσεις στη Νίκη! Αυτό, το πνεύμα του κλάδου που αγωνίζεται, αγνοήσατε και γι’ αυτό ξεσηκώθηκε ο κόσμος και ήρθε στις συνελεύσεις να επιβάλει τη συνέχιση του αγώνα!