Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΜΑΣ

Συναδέλφισσες, Συνάδελφοι,

Με λύπη διαπιστώνουμε πως το μήνυμα της ΕΝΟΤΗΤΑΣ, της ΣΥΝΘΕΣΗΣ και του ΑΓΩΝΑ που μας δώσατε με τον πιο καθαρό τρόπο με τα αποτελέσματα της κάλπης, δεν έγινε κατανοητό από την ηγετική ομάδα της ‘Ανεξάρτητης Κίνησης-Ανταρσύα’. Ελπίζουμε με την πάροδο του χρόνου να ανταποκριθούν στην “καθαρή” εντολή που μας δώσατε για ένα συνδικαλιστικό κίνημα με υπευθυνότητα, όραμα και ενότητα απέναντι στις προκλήσεις των καιρών. Προς τα παρόν, σας καλούμε να διαβάσετε και να συγκρίνετε τη μετεκλογική απολογιστική ανακοίνωση των δύο παρατάξεων, για να διαπιστώσει και ο τελευταίος Συνάδελφος ποιοι επιτίθενται σε όσους δεν ταυτίζονται μαζί τους και ποιοι επιθυμούν να διαχωρίζουν και να πολώνουν διαρκώς τους Συναδέλφους. Εμείς ούτε θα το κάνουμε ποτέ, ούτε αναφέραμε καν το όνομα της παράταξής τους στην ανακοίνωσή μας, θεωρώντας ότι πρέπει μετά τις εκλογές να προχωρήσουμε μπροστά με τη μεγαλύτερη δυνατή διάθεση συνεργασίας και σύνθεσης. Μόνο σας καλούμε να λάβετε υπόψη σας και ορισμένα άλλα γενονότα-παρατηρήσεις. Δε θα τα αναφέραμε, αλλά το κακό πλέον παράγινε. Τολμούν να μιλούν για στήριξη άλλων προσώπων, εκτός του Συλλόγου μας, προς τους Ενωμένους Εκπαιδευτικούς. Αναρωτιόμαστε λοιπόν:

• Τι ακριβώς δουλειά είχε από το πρωί, και σε ΟΛΗ τη διάρκεια της ΓΣ του Συλλόγου μας, το μέλος του ΙΠΕΜ-ΔΟΕ των Παρεμβάσεων και μέχρι πρότινος μέλος τους στο ΔΣ της ΔΟΕ; Για στήριξη δική μας ήρθε;;;
  • Τι ακριβώς δουλειά είχε η άφιξη και παραμονή από την αρχή της ψηφοφορίας της υποψήφιας του ‘Ανταρσύα’ για τον Δήμο Αθηναίων και ηγετικού μέλους των Παρεμβάσεων από άσχετο Σύλλογο; Για στήριξη δική μας ήρθε;;;
  • Ποια ήταν η νεαρή συναδέλφισσα (εμείς ξέρουμε πολύ καλά και ποια ήταν και σε ποιον Σύλλογο ανήκει) που έκανε ‘ψηφοθηρική εκστρατεία’ σε όλη τη διάρκεια της ψηφοφορίας κυριολεκτικά στην πόρτα των εκλογικών κέντρων;  Για στήριξη δική μας ήρθε;;;

Θέμα δεν κάναμε επί τόπου για όλα αυτά, μετεκλογικά δε μιλήσαμε καθόλου, όμως να διαβάζουμε ακόμη και τώρα ανακοινώσεις-λιβελλογραφήματα και εκτός τόπου και χρόνου, πάει πολύ.

Συναδέλφισσες, Συνάδελφοι,

τους παραδίδουμε στην κρίση σας, μόνο, επειδή το έχουμε ακούσει πολλές φορές, κανένας να μην μας πει πια: «δεν ήξερα, δεν είχα καταλάβει».

Θα συνεχίσουμε δυναμικά όπως έχουμε δεσμευτεί και όπως μας δώσατε εντολή, τον δρόμο της ΕΝΟΤΗΤΑΣ και του ΑΓΩΝΑ προς όφελος όλων των Συναδέλφων και του Κλάδου. Όποιοι στηρίζουν όμως ακόμη τέτοιου ύφους και ήθους παρατάξεις και ανακοινώσεις, αναλαμβάνουν και την ευθύνη των επιλογών τους.

ΕΝΟΤΗΤΑ – ΑΓΩΝΑΣ – ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ