ΕΝΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΣΑΡΩΝΙΚΟΥ :Ενημερωτική συγκέντρωση 23/9 KAI Ψήφισμα -καταγγελία του συλ.γονέων 2ου Δ.Σ.Αναβύσσου

Ένωση Συλλόγων Γονέων Μαθητών Πρωτοβάθμιας και

Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Σαρωνικού Αττικής

Σαρωνικός 15 Σεπτεμβρίου 2015

Αριθ. Πρωτοκόλλου: 30

Προς : Γονείς Μαθητών Α΄θμιας και Β ΄θμιας Δημόσιας Εκπαίδευσης

Δήμου Σαρωνικού, Μέλη Ένωσης

Κοιν.: Διευθύνσεις Α΄θμιας και Β΄θμιας Εκπαίδευσης, Αντιπεριφερειάρχη Ανατολικής Αττικής, Δήμαρχο Δήμο Σαρωνικού, Αντιδήμαρχο Παιδείας Δήμου Σαρωνικού, Δημοτικούς Συμβούλους, Εκπαιδευτικούς σχολείων Δήμου Σαρωνικού, Σύλλογο Εκπαιδευτικών « Κώστας Σωτηρίου» και Ε΄ΕΛΜΕ Αν Αττικής, ΜΜΕ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, η Ένωση Συλλόγων Α΄θμιας και Β΄θμιας Δημόσιας Εκπαίδευσης Δήμου Σαρωνικού, σας

Π Ρ Ο Σ Κ Α Λ Ε Ι

Σε συγκέντρωση που θα πραγματοποιήσει την Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου 2015 και ώρα 20:00 στο Αμφιθέατρο του Δήμου Σαρωνικού στα Καλύβια, για να σας ενημερώσει και να συζητήσει μαζί σας για τα τραγικά προβλήματα που επικρατούν στο χώρο της Παιδείας, πιο συγκεκριμένα στην Αν. Αττική αλλά και στα σχολεία του Δήμου μας. Η νέα σχολική χρονιά ξεκίνησε με ελλείψεις δεκάδων εκπαιδευτικών, με κλειστά σχολεία αλλά και με αυτά που είναι ανοικτά να υπολειτουργούν. Η μεταφορά των μαθητών είναι ανύπαρκτη και η καθυστέρηση της 3ης και 4ης δόσης για τις Σχολικές Επιτροπές να δημιουργεί έμφραγμα στις σχολικές Μονάδες.

Μοναδικές πιστώσεις από το Υπουργείο προς το Δήμο μας το ποσό των 1.928,57 ευρώ ανά σχολική μονάδα!!! για κτιριακές συντηρήσεις και επισκευές , αγορές γραφικής ύλης, θέρμανση, καθαρίστριες, καθαριότητα, σχολικούς τροχονόμους κλπ , για όλη τη σχολική χρονιά!!!

Απαιτούμε τα αυτονόητα:

Την άμεση κάλυψη όλων των κενών εκπαιδευτικών

Την εφαρμογή του Συνταγματικού δικαιώματος για Δημόσια Δωρεάν Παιδεία

Αγωνιζόμαστε για τις μορφωτικές ανάγκες των παιδιών μας!

Συντονίζουμε τη δράση μας !

Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΟΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΚΑΙ ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ !!!

ΓΙΑ ΤΟ Δ.Σ.

-Ο –                                                                                   – Η –

Πρόεδρος                                                                      Γ.Γραμματέας

Χάρης   Κυνηγαλάκης                                                   Αλεξάνδρα   Τσαγκάρη

Πληροφορίες : Κοσμήτορα κ. Ελένη Αλιμπέρτη 6981790207

*     Αθηνών & Ρήγα Φεραίου 2, 19010 Καλύβια

:      egoneonsaronikou@yahoo.gr

(     22910-41220 εσωτ. 115 Πρόεδρος : 6936-140400 & Γεν. Γραμματέας : 6981115838

Διαβάστε :

και το   ψήφισμα -καταγγελία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων  του 2ου Δ.Σ. Αναβύσσου

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για την τραγική κατάσταση του σχολείου μας, που από την έναρξη της σχολικής χρονιάς “λειτουργεί” με 2 μόνο εκπαιδευτικούς και από 1-2 φορές την εβδομάδα!!!!

Ως Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων και ως γονείς και έχοντας στο πλευρό μας και την Ένωση Γονέων & Μαθητών του Δημού Σαρωνικού, έχουμε προβεί σε παραστάσεις διαμαρτυρίας αλλά και σε Γενική Συνέλευση, στην οποία αποφασίσαμε μία σειρά δράσεων-κινητοποιήσεων. Επίσης, αποφασίσαμε να καταθέσουμε μήνυση κατά παντός υπευθύνου καθώς καταστρατηγείται το κατοχυρωμένο συνταγματικό δικαίωμα των παιδιών μας για Δημόσια και Δωρεάν Παιδεία.

Ως γονείς καταγγέλουμε τη διάλυση

της δημόσιας παιδείας.

Ούτε βήμα πίσω για τα δικαιώματα των παιδιών μας.