Όχι στη συγχώνευση των Δ.Σ. 2ο και 4ο Λαυρίου

Θέμα: Όχι στη συγχώνευση των Δ.Σ. 2ο και 4ο Λαυρίου

Το Δ.Σ. του Συλλόγου, σύμφωνα και με τις μέχρι τώρα αποφάσεις-ανακοινώσεις του (Α.Π. 46), εκφράζει την κατηγορηματική αντίθεσή του στο ενδεχόμενο συγχώνευσης των Σχολικών Μονάδων 2ου και 4ου Λαυρίου. Συμπορευόμαστε στο θέμα αυτό με το σύνολο του εκπαιδευτικού δυναμικού των δύο σχολείων (Σύλλογοι Διδασκόντων) και του συνόλου των φορέων της τοπικής κοινωνίας (Σχολικά Συμβούλια, Δήμος), όπου και με τη δική μας συμβολή, έχει αναδειχτεί ως κυρίαρχο το αίτημα να παραμείνει ως έχει η υπάρχουσα οργάνωση στα συγκεκριμένα σχολεία και σε καμία περίπτωση να μην προχωρήσει το Υπουργείο Παιδείας στη συγχώνευσή τους.

Η συγχώνευση αυτή σχεδιάζεται από τη διοίκηση στα πλαίσια του γενικότερου σχεδίου του Υπουργείου, που στόχο έχει να επιβάλει περικοπές στην εκπαίδευση, σύμφωνα με τις επιταγές του μνημονίου που υπαγορεύονται από Ε.Ε-Δ.Ν.Τ, να περικόψει την κρατική χρηματοδότηση για την παιδεία και να προωθήσει τα φτηνό σχολείο της αγοράς, του οποίου το κόστος λειτουργίας θα μετακυλύεται στους γονείς.

Δεν μπορεί να γίνει αποδεκτό το ενδεχόμενο της συγχώνευσης των δύο σχολείων χωρίς την ύπαρξη παιδαγωγικών κριτηρίων, στο όνομα μόνο και μόνο της προσπάθειας για  περιστολή των δαπανών από το Υπουργείο Παιδείας. Ήδη τα λειτουργικά προβλήματα που έχουν προκύψει από τις μεγάλες περικοπές στα χρήματα που δίνονται στις σχολικές επιτροπές, είναι  σοβαρά, ώστε να επιχειρείται και η περεταίρω επιδείνωση της ήδη βεβαρημένης κατάστασης.

Τα δεδομένα που συνηγορούν υπέρ της διατήρησης των δύο σχολείων είναι καταλυτικά:

• Τα επόμενα χρόνια επίκειται πληθυσμιακή έκρηξη στο Λαύριο (εγγύτητα με τον πρωτεύουσα, ανάπτυξη του λιμανιού, εγγύτητα με το αεροδρόμιο, επέκταση του προαστιακού, επέκταση του σχεδίου πόλης). Με αυτά τα δεδομένα μόνο για ιδρύσεις νέων σχολείων στην περιοχή θα έπρεπε να μιλάμε.
  • Σύμφωνα με τον αριθμό των παιδιών που έρχονται από τα νηπιαγωγεία θα λειτουργήσουν ήδη από του χρόνου περισσότερα τμήματα στην Α’ Δημοτικού.
  • Ήδη φέτος λειτουργούν δύο υπεράριθμα τμήματα των 26 μαθητών.
  • Στο Λαύριο έχει ήδη ιδρυθεί (βρίσκεται σε αναστολή) και 5ο Δ.Σ., το οποίο θα λειτουργήσει στην υπό ένταξη περιοχή «Άνω Όρια». Είναι φανερό, ότι εξαιτίας της ανάπτυξη της περιοχής είναι έκδηλο το ενδιαφέρον για μόνιμη εγκατάσταση περισσότερων κατοίκων και αυτός είναι ο λόγος που το Υπουργείο Παιδείας προχώρησε στην ίδρυση του 5ου Δ.Σ. Είναι εντελώς παράλογο μέσα σε αυτό το πλαίσιο να σχεδιάζεται η συνένωση των 2ου και 4ου Δ.Σ.
  • Στην περιοχή λειτουργεί το μοναδικό στην Ελλάδα «Κέντρο Υποδοχής Προσφύγων». Η συντριπτική πλειοψηφία των μαθητών που προέρχονται απ’ αυτό φοιτά στα δύο σχολεία. Πρόκειται για παιδιά οικονομικών μεταναστών, που χρήζουν ιδιαίτερης παιδαγωγικής-εκπαιδευτικής μέριμνας και εφαρμογή μέτρων αντισταθμιστικής αγωγής (τάξεις υποδοχής, τμήματα ένταξης, ενισχυτική διδασκαλία), η οποία είναι αδύνατο να πραγματοποιηθεί μέσα σε πληθωρικά τμήματα, στα οποία θα οδηγήσει η ενδεχόμενη συγχώνευση.
  • Εκτεταμένες πανεπιστημιακές έρευνες και μελέτες έχουν καταδείξει πως τα βαρέα μέταλλα που βρίσκονται σε μεγάλες εκτάσεις στην περιοχή, ευθύνονται σε μεγάλο βαθμό για μαθησιακές δυσκολίες που παρατηρούνται στους μαθητές των σχολείων όπως για παράδειγμα διάσπαση προσοχής. Είναι αυταπόδεικτο πως η αντιμετώπιση τέτοιων περιπτώσεων μπορεί να επιτευχτεί αποτελεσματικότερα μέσα σε ολιγομελή τμήματα.

Για όλους αυτούς τους λόγους η συγχώνευση θα αποβεί σε βάρος των μαθητών του δημόσιου σχολείου και της τοπικής κοινωνίας.

Δηλώνουμε ότι σε συνεργασία με τους τοπικούς φορείς του Λαυρίου και το σύνολο της εκπαιδευτική κοινότητας της περιοχής θα αγωνιστούμε και σε κάθε περίπτωση δεν πρόκειται να δεχτούμε μια ενδεχόμενη συγχώνευση.

Καλούμε το Υπουργείο Παιδείας και τους πολιτικούς και υπηρεσιακούς παράγοντες που υλοποιούν τις πολιτικές που εκπορεύονται από αυτό να αναλάβουν τις ευθύνες τους.

Ο Σύλλογος θα καλέσει σε ενημέρωση-συζήτηση όλους τους φορείς της εκπαιδευτικής κοινότητας και τους γονείς των σχολείων της Λαυρεωτικής την Πέμπτη 10/2, στο Πνευματικό Κέντρο της πόλης, με θέμα τη γενικότερη κατάσταση που επικρατεί στην εκπαίδευση.

Είναι ξεκάθαρο πως η κατάσταση θα πρέπει να διασαφηνιστεί άμεσα. Επίσης είναι αυτονόητο, πως ανάλογα με την εξέλιξη του θέματος θα εξεταστούν οι μορφές αγώνα που θα ακολουθήσουμε, πάντα σε συνεργασία με τους τοπικούς φορείς, για να ακυρώσουμε στην πράξη το ενδεχόμενο της συγχώνευσης των δύο σχολείων, η οποία όπως αναλυτικά αναπτύξαμε μόνο προβλήματα θα δημιουργήσει.

Για το Δ.Σ.

No comments yet.