Κινητοποίηση για το δημόσιο Νηπιαγωγείο και τους μαζικούς διορισμούς στην εκπαίδευση / Ενάντια στην ελαστική εργασία / 16 ΙΟΥΝΗ στις 1μ.μ. στην Πλατεία Κλαυθμώνος

ΑΠ 130- 6/5/17                                                                                                                     Προς: τα μέλη,  ΔΟΕ

Όλοι στην κινητοποίηση στις 16 Ιούνη στις 1μμ στην Κλαυθμώνος για

• θεσμοθέτηση της 2χρονης υποχρεωτικής προσχολικής αγωγής ΤΩΡΑ
  • μαζικούς διορισμούς, με διορισμό όλων των αναπληρωτών και ίσα εργασιακά δικαιώματα αναπληρωτών και μονίμων

Το ΔΣ του συλλόγου καλεί όλους τους συναδέλφους στην κινητοποίηση που αποφάσισαν πολλοί σύλλογοι ΠΕ και η ΔΟΕ με κεντρικά ζητήματα το δημόσιο Νηπιαγωγείο και τους μαζικούς διορισμούς στην εκπαίδευση με την κατοχύρωση του δικαιώματος για μόνιμη και σταθερή δουλειά για όλους.

Καμία απόλυση αναπληρωτή.

Ο σύλλογός μας συμμετέχει με το περιεχόμενο για το δημόσιο Νηπιαγωγείο που έχει αποφασίσει η ΓΣ του συλλόγου 18 Μάη 2017  :

Αποφάση Γ.Σ. 18/5/17 για τη Δίχρονη υποχρεωτική προσχολική αγωγή

Το πλαίσιο διεκδίκησης ενάντια στην ελαστική εργασία – Καμία απόλυση αναπληρωτή – Διορισμός όλων των αναπληρωτών – Μαζικούς μόνιμους διορισμούς και ίσα δικαιώματα στους αναπληρωτές με αυτά των μονίμων (από την κινητοποίηση 5 Απρίλη και την βδομάδα δράσης ενάντια στην ελαστική εργασία) :

Απορρίπτουμε το σχέδιο Υπ. Απόφασης για την κατάταξη αναπληρωτών στην ειδική αγωγή. Μόνιμοι διορισμοί τώρα.

Και εβδομάδα δράσης ενάντια στην ελαστική απασχόληση.

Παραθέτουμε το κάλεσμα της ΔΟΕ για το συλλαλητήριο στις 16 Ιούνη (πατήστε εδώ) :

Άμεση καθιέρωση της 2χρονης υποχρεωτικής δημόσιας προσχολικής αγωγής και εκπαίδευσης Μαζικοί μόνιμοι διορισμοί τώρα !

Τη σχετική απόφαση της  ΑΔΕΔΥ για την προσχολική αγωγή (πατήστε εδώ) :

Για την καθιέρωση της δίχρονης υποχρεωτικής προσχολικής αγωγής

ΝΑ ΜΗ ΛΕΙΨΕΙ ΚΑΝΕΙΣ