Εκδήλωση του Υπ. Παιδείας στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού(ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗΣ ΚΙΝΗΣΗΣ ΣΤΟ ΔΣ του συλλόγου «Κ. Σωτηρίου»)

ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗΣ ΚΙΝΗΣΗΣ

ΣΤΟ ΔΣ του συλλόγου «Κ. Σωτηρίου»

Κορωπί 23/03/10

Θέμα: Εκδήλωση του Υπ. Παιδείας στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού.

Το Υπουργείο Παιδείας οργάνωσε πρόσφατα τη γνωστή ιλουστρασιόν εκδήλωση με θέμα «Αριστεία και καινοτομία στην εκπαίδευση», την ίδια στιγμή που το δημόσιο σχολείο μαστίζεται από την υποχρηματοδότητηση και οι μάχιμοι εκπαιδευτικοί της τάξης δίνουμε καθημερινά τη μάχη μας κοντά στις μαθήτριες και τους μαθητές της χώρας, χωρίς το άγχος να μας ξεχωρίσουν κάποιες επιτροπές του Υπουργείο Παιδείας και να μας βραβεύσουν.

Ακόμη δηλώνουμε με τον πιο ξεκάθαρο και κατηγορηματικό τρόπο τη συμπαράστασή μας στους συναδέλφους μας ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς και στο δικαίωμά τους να διαδηλώνουν για την κατάφωρη αδικία που συντελείται σε βάρος τους, η συντριπτική τους πλειοψηφία είναι ακόμη-εδώ και 6 μήνες και όχι από το Δεκέμβρη όπως ψευδώς ισχυρίστηκε η Υπουργός Παιδείας– απλήρωτοι.

Επίσης επισημαίνουμε τα εξής:

1.   Καταγγέλλουμε το γεγονός ότι η Υπ. Παιδείας θεωρεί φυσικό και απαραίτητο συστατικό του «νέου» σχολειου και του «νέου» πνεύματος που παρουσιάζει με αυτή την εκδήλωση την παρουσία οπλοφόρων φρουρών της προσωπικής ασφάλειας της Υπουργού. Καταγγέλλουμε το γεγονός ότι οι οπλοφόροι φρουροί στάλθηκαν για να καταστείλουν τη διαμαρτυρία εκπαιδευτικών, γεγονός για το οποίο έχει την απόλυτη πολιτική ευθύνη η Υπ. Παιδείας.

2.   Σχετικά με τη δήλωση της κ. Υπουργού, πως «η νεολαία μας έχει ανάγκη από πρότυπα». Ο δάσκαλος διδάσκει με το παράδειγμά του και είμαστε πραγματικά υπερήφανοι ,γιατί διδάσκουμε μέσα στην τάξη στις μαθήτριες και στους μαθητές μας, αλλά και έξω από αυτή, συναδελφικότητα, αλληλεγγύη και αξιοπρέπεια. Είμαστε περήφανοι, γιατί δεν υποτασσόμαστε σε κάθε εξουσία, αλλά παλεύουμε για το δίκιο και την αλήθεια. Είμαστε περήφανοι, γιατί με τη μεγάλη απεργία του 2006 αποδείξαμε πως ο εκπαιδευτικός αγωνίζεται για δημόσια δωρεάν παιδεία των όλων χωρίς φραγμούς και διαχωρισμούς.

3.   Το Υπουργείο δεν μπορεί να κρύψει τα μεγάλα προβλήματα της εκπαίδευσης μέσα από εκδηλώσεις με τεράστιο κόστος, όταν από την άλλη εξαγγέλλονται δραστικές περικοπές στους διορισμούς του χρόνου, οι ωρομίσθιοι παραμένουν ακόμη απλήρωτοι, ενώ η χρήση του απαράδεκτου θεσμού της ωρομισθίας συνεχώς μεγαλώνει και το έργο του εκπαιδευτικού απαξιώνεται στην πράξη μέσα από τις σχεδιαζόμενες συμπτύξεις τμημάτων από την επόμενη σχολική χρονιά, 30άρια τμήματα, κ.α.

4.   Για εμάς τους εκπαιδευτικούς η αναγνώριση του έργου μας έρχεται μέσα από τα μάτια των μαθητριών, των μαθητών μας και των γονιών τους. Το σχολείου του άκρατου ανταγωνισμού, της υποχρηματοδότησης και του διαγκωνισμού των εκπαιδευτικών, που προωθεί το Υπ. Παιδείας, είναι το σχολείο του παρελθόντος και όχι του μέλλοντος.

Αποτελεί συνειδητή επιλογή μας ο αγώνας για ένα σχολείο, ενιαίο 12χρονο των όλων, χωρίς αποκλεισμούς, διακρίσεις, χωρίς φραγμούς. Αγωνιζόμαστε για ένα σχολείο που θα σέβεται τα δικαιώματα, τις κλίσεις και τα ενδιαφέροντα των μαθητών και θα στοχεύει στην ολόπλευρη ανάπτυξή τους. Ένα σχολείο που θα είναι ανοιχτό σε όλους και ερμητικά κλειστό στο μεσαίωνα της αγοράς που στοχεύει στην αμάθεια και στην απλή κατάρτιση των ατόμων, για τη διεκπεραίωση και μόνο των αναγκών της.

Η ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΚΙΝΗΣΗ κατέθεσε πρόταση να καταγγείλει ο σύλλογος το Υπ. Παιδείας για τη στάση του με την εκδήλωση και τα γεγονότα στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού. Η ΠΑΣΚ και η ΔΑΚΕ διαμόρφωσαν το κείμενο του συλλόγου χωρίς να αποδέχονται να καταδικάσουν ότι είδε όλη η Ελλάδα. Δηλαδή την αποστολή ένοπλων φρουρών ενάντια στους διαμαρτυρόμενους εκπαιδευτικούς, για πρώτη φορά στα χρονικά!!! Επέμειναν μέχρι τέλους και αρνήθηκαν ακόμα και την προσθήκη που προτείναμε (σημειώνεται με κόκκινα) ως προσπάθεια σύνθεσης.

Τι θέλουν να εξυπηρετήσουν με την πλήρη ταύτισή τους η ΠΑΣΚ και ΔΑΚΕ και γιατί αρνούνται να καταγγείλει ο σύλλογος αυτό το πρωτοφανές γεγονός;

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΚΙΝΗΣΗ του συλλόγου «Κ. Σωτηρίου»

No comments yet.