⏬Ελλείψεις που σοκάρουν-〽️Μηδαμινές οι προσλήψεις 📌 Πάνω από 100 κενά εκπαιδευτικών στο σύλλογο Π.Ε. «Κ. Σωτηρίου» -Τουλάχιστον 42 «κανονικά» κενά-ανεξαρτήτως covid -60 κενά λόγω covid

ΑΠ 13 /13-1-2022                                                       Προς: τα μέλη, Ενώσεις και συλλόγους γονέων, ΣΕΠΕ, ΕΛΜΕ, ΔΟΕ, Δ/νση Αν. Αττικής

Ο σύλλογός μας από κοινού με τους άλλους συλλόγους της ΑΝ. ΑΤΤΙΚΗΣ θα προχωρήσει σε παράσταση διαμαρτυρίας Τη  Δευτέρα 17 Ιανουαρίου στις 14.00 στην διεύθυνση Π.Ε Αν. Αττικής

Το άνοιγμα των σχολείων με κανένα μέτρο προστασίας για την υγεία μαθητών και εκπαιδευτικών, ακολουθούν οι τρομακτικές ελλείψεις προσωπικού σε όλες τις ειδικότητες, σχεδόν σε κάθε σχολείο του συλλόγου. Στην ήδη βεβαρυμμένη εικόνα των σχολείων που  ήδη από την αρχή της χρονιάς, είχαν δεκάδες «πάγια» κενά και αδυνατούσαν να αναπτύξουν σωστά το πρόγραμμά τους, έρχονται να προστεθούν πάνω από 60 νέα κενά, από συναδέλφους που νοσούν με covid.

Οι νέες προσλήψεις αναπληρωτών οι οποίες είναι σταγόνα στον ωκεανό μπροστά στις ανάγκες που υπάρχουν, γίνονται  στο μεγαλύτερο ποσοστό τους για άλλη μια χρονιά με  την τριτοκοσμική πρακτική των τρίμηνων συμβάσεων που ισοπεδώνει τα δικαιώματα και την αξιοπρέπεια των εκπ/κων. Την ίδια στιγμή καμία επίσημη οδηγία για το πώς θα αναπληρωθούν όλα αυτά τα κενά δεν έχει φτάσει στα σχολεία. Τα σχολεία αφήνονται κυριολεκτικά στην τύχη τους και εκπέμπουν SOS!

Γίνεται φανερό ότι αυτή η κατάσταση οδηγεί από τη μια σε διάλυση κάθε πραγματικής μορφωτικής διαδικασίας καθώς σε όλα τα σχολεία υπάρχουν κάποιες ελλείψεις και διαρκώς ανατρέπονται τα προγράμματα με προσωρινές «λύσεις» ενώ δημιουργούνται τεράστια προβλήματα που εγκυμονούν και κινδύνους καθώς αναγκαστικά η κατάσταση πιέζει να κρατιούνται μαθητές σε άλλες τάξεις ανακατεύοντας τμήματα και αυξάνοντας τον αριθμό των μαθητών στην τάξη ακόμα περισσότερο. Επιδίωξη του υπουργείου είναι να καλύπτονται «εκ των ενόντων» δηλαδή με παραβίαση των εργασιακών δικαιωμάτων των εκπαιδευτικών και του νόμιμου ωραρίου. ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΣΤΕ (βλέπε: ΑΝΑΚΟΚΟΙΝΩΣΗ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΑΠ 11 )

Βέβαια κατά το Υπουργείο το μόνο που λείπει από τα σχολεία είναι … η αξιολόγηση! Ή μήπως όχι ;

Συγκεκριμένα τα κενά ΜΟΝΟ στο  Σύλλογο Π.Ε. «Κ.  Σωτηρίου» (βάση και των τελευταίων επικαιροποιημένων στοιχείων από τη Δ/νση Αν. Αττικής) . Επισημαίνουμε ότι σε όλη την Αν Αττική είναι πολλαπλάσια :

Λείπουν 3 δάσκαλοι ΠΕ70 από τα: 4ο  ΔΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ, 5ο ΔΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ, ΔΣ ΚΙΤΣΙΟΥ

Λείπουν αγγλικά ΠΕ06 από τα:  ΔΣ ΚΙΤΣΙΟΥ, ΔΣ ΑΓ. ΜΑΡ. ΚΟΡΩΠΙΟΥ, 5ο  ΔΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ, 1ο  ΔΣ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ, 2ο  ΔΣ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ, 1ο  ΔΣ ΛΑΥΡΙΟΥ, 4ο  ΔΣ ΚΕΡΑΤΕΑΣ, ΔΣ ΠΑΛΑΙΑΣ ΦΩΚΑΙΑΣ

Λείπουν Γερμανικά ΠΕ07  από τα  1,2,3,4 ΔΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ, ΔΣ ΚΟΥΒΑΡΑ

Λείπουν εικαστικά ΠΕ08 από τα  4ο  ΔΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ, 3ο  ΔΣ ΛΑΥΡΙΟΥ, 3ο  ΔΣ ΚΕΡΑΤΕΑΣ

Λείπουν γυμναστές ΠΕ11 από τα 3ο  ΔΣ ΛΑΥΡΙΟΥ, 2ο  ΔΣ ΚΕΡΑΤΕΑΣ, 3ο  ΔΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ, 5ο  ΔΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ, ΔΣ ΚΙΤΣΙΟΥ, ΔΣ ΣΑΡΩΝΙΔΑΣ, 4ο  ΔΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ, 3ο  ΔΣ ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ, 2ο  ΔΣ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ, 1ο  ΔΣ ΑΝΑΒΥΣΣΟΥ, 1ο  ΔΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ

Λείπουν μουσικοί ΠΕ79 από  τα 1ο  ΔΣ ΛΑΥΡΙΟΥ, 2ο  ΔΣ ΛΑΥΡΙΟΥ, 1ο , 2ο , 3ο  ΔΣ ΚΕΡΑΤΕΑΣ, ΔΣ ΠΑΛΑΙΑΣ ΦΩΚΑΙΑΣ, 4ο  ΔΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ

Λείπει  πληροφορική ΠΕ86  από  τα 3ο  ΔΣ ΛΑΥΡΙΟΥ, 1ο ΔΣ ΑΝΑΒΥΣΣΟΥ, 3ο ,4ο  ΔΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ, ΔΣ ΣΑΡΩΝΙΔΑΣ

Λείπουν θεατρική αγωγή ΠΕ91 από τα 3ο ,4ο  ΔΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ, 1,3,4,5 ΔΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ, 1ο  ΔΣ ΑΝΑΒΥΣΣΟΥ, ΔΣ ΣΑΡΩΝΙΔΑΣ

Λείπουν εκπαιδευτικοί για τα  Τμήματα Ένταξης  από τα Δημοτικά Σχολεία   4ο ,5ο  ΔΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ, ΔΣ ΑΓ.ΜΑΡ. ΚΟΡΩΠΙΟΥ, 3ο  ΔΣ ΚΕΡΑΤΕΑΣ, 3ο ΔΣ ΛΑΥΡΙΟΥ, 1ο ΔΣ ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ, 1ο  ΔΣ ΑΝΑΒΥΣΣΟΥ, ΔΣ ΠΑΛΑΙΑΣ ΦΩΚΑΙΑΣ, ΔΣ ΚΟΥΒΑΡΑ, 4ο  ΔΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ

Λείπουν εκπαιδευτικοί για  Τμήματα Ένταξης  από τα νηπιαγωγεία  1ο  ΝΓ ΛΑΥΡΙΟΥ, 1ο  ΝΓ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ

Λείπουν εκπαιδευτικοί Αγγλικών για τα νηπιαγωγεία ( παρά τις εξαγγελίες και φιέστες του ΥΠΑΙΘ!)   ΝΓ 06- 1,2,3,4 ΝΓ ΛΑΥΡΙΟΥ, 3,4 ΝΓ ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ, 1,2 ΝΓ ΚΑΛΥΒΙΩΝ, ΝΓ ΚΟΥΒΑΡΑ, 1,2,3 ΝΓ ΑΝΑΒΥΣΣΟΥ, ΝΓ ΠΑΛΑΙΑΣ ΦΩΚΑΙΑΣ, 2,3 ΝΓ ΚΕΡΑΤΕΑΣ, 1,2,4,7 ΝΓ ΚΟΡΩΠΙΟΥ, 4 ΝΓ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ

Δεκάδες μαθητές παραμένουν χωρίς αποκλειστική παράλληλη στήριξη και ειδικό βοηθητικό προσωπικό, ενώ πολλοί από αυτούς δυσκολεύονται να τηρήσουν υποτυπωδώς τα υγειονομικά πρωτόκολλα, με αυξημένο κίνδυνο για όλη την εκπαιδευτική κοινότητα.

ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΚΑΛΥΨΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΕΝΩΝ

Οι Προσλήψεις που αναμένονται μέχρι την άλλη εβδομάδα για όλη την Α΄ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Για τα πάγια κενά

2 δάσκαλοι, 1 πληροφορικής, 2 αγγλικών, 2 ΣΜΕΑΕ

Για τα κενά covid

Οι τρίμηνες προσλήψεις είναι 5 δάσκαλοι, 1 νηπιαγωγός , 1 γυμναστής κι 1 αγγλικών

ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΕΣ ΤΡΙΜΗΝΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ χωρίς δικαιώματα !

ΑΠAΙΤΟΥΜΕ: Να καλυφθούν όλα τα κενά σε εκπαιδευτικούς εδώ και τώρα. Να γίνουν όλες οι απαραίτητες προσλήψεις, ώστε να καλύπτονται άμεσα τα κενά των εκπαιδευτικών που νοσούν ή βγαίνουν σε άδεια για λόγους υγείας, για να μην σμπαραλιάζεται το ωρολόγιο πρόγραμμα των σχολείων. Μονιμοποίηση όλων των αναπληρωτών που εργάζονται τα τελευταία χρόνια στα σχολεία.

Καλούμε τη ΔΟΕ να αναδείξει το θέμα και να πάρει αγωνιστικές πρωτοβουλίες για την υπεράσπιση των υγειονομικών,  εργασιακών και μορφωτικών δικαιωμάτων.