9 ΝΟΕΜΒΡΗ: Μαχητικό μήνυμα ανυπακοής και αγώνα! “Οι νόμοι δικοί τους – οι δρόμοι δικοί μας!” (φωτογραφίες από τις συγκεντρώσεις και την πορεία)

Ο σύλλογος μας Π.Ε. “Κ. Σωτηρίου” βρέθηκε μαζί με όλα τα πρωτοβάθμια σωματεία στην απεργιακή συγκέντρωση ! Δεκάδες συνάδελφοι και συναδέλφισσες του συλλόγου μας, χιλιάδες εργαζόμενοι και εργαζόμενες από τον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα συμμετείχαμε σε μία από τις μεγαλύτερες απεργίες και τις μαζικότερες διαδηλώσεις των τελευταίων χρόνων! Σε όλη τη χώρα δεκάδες χιλιάδες άνθρωποι κατέβηκαν στον δρόμο.

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η απεργία και στο σύλλογο μας -χωρίς να έχουμε συγκεντρώσει ακόμα όλη την εικόνα ήδη πολλά απεργιακά μηνύματα έφτασαν  από χθες με σχολικές μονάδες που έκλεισαν ή είχαν σχεδόν καθολική συμμετοχή στην απεργία (όλοι οι σ. εκτός από 1-3). πχ 2ο, 3ο  και 4ο Καλυβίων, 4ο Παιανίας,  3ο Δ.Σ. Μαρκοπούλου, 4ο Δ.Σ Κερατέας,  2ο & 7ο Ν/Γ  Κορωπίου και 2ο Ν/Γ Λαυρίου, Ν/Γ Σαρωνίδας   κλειστά. Με μεγάλο ποσοστό απεργών ( 1ο Δ.Σ Λαυρίου, 2ο Δ.Σ. Μαρκοπούλου, Αγ. Μαρίνα Κορωπίου)   (θα επικαιροποιούμε με νεότερα στοιχεία)

Η μεγάλη συμμετοχή στη Γενική Απεργία και τα συγκλονιστικά συλλαλητήρια στην Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη και όλες τις πόλεις τις χώρας είναι έκφραση της λαϊκής οργής για την κυβερνητική πολιτική της λιτότητας, της ακρίβειας, της ανεργίας, των αντιλαϊκών αναδιαρθρώσεων.  Στείλαμε μήνυμα αγώνα για τις ζωές μας, την αξιοπρέπεια μας, τη δουλειά και το σχολείο!  Συνεχίζουμε μαχητικά και ανυποχώρητα! Να παγώσουν τα κέρδη τους για να κερδίσουν οι ζωές μας!

Το  απεργιακό γεγονός δεν μπορεί να αγνοηθεί από κανέναν.

Επόμενος αγωνιστικός σταθμός, η μεγάλη πορεία του Πολυτεχνείου.