Ανακοίνωση των αιρετού Μιχάλη Μουστάκα και αναπληρωτή αιρετού Κανδηλώρου Χρήστου

Ανακοίνωση των

αιρετού Μιχάλη Μουστάκα, 6947947117 michmous@gmail.com, και

αναπληρωτή αιρετού Κανδηλώρου Χρήστου,6977531018, hcatri@gmail.com,

εκλεγμένων με το ΕΝΩΤΙΚΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΟ από:

τους ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΟΧΘΗΣσύλλογος «ΣΩΚΡΑΤΗΣ»

την ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΚΙΝΗΣΗ σύλλογος «Κ. ΣΩΤΗΡΙΟΥ»

την ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ-ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ σύλλογος «Α. Δελμούζος»

τη ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΕΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΓΩΝΑ σύλλογος Γλυφάδας/ Βάρης/ Βούλας/ Βουλιαγμένης

και ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ

Συναδέλφισσες /οι

το ύφος και το περιεχόμενο της τελευταίας εγκύκλιας διαταγής του ΥΠΑΙΘ για την εφαρμογή της αυτοαξιολόγησης της σχολικής μονάδας 24/3/2014, αποκάλυψε στυγνά και απροκάλυπτα, κυρίως σε αυτούς που έτρεφαν αυταπάτες, ότι η λεγόμενη «αυτοαξιολόγηση του εκπαιδευτικού έργου» δεν είναι μια διαδικασία αναστοχαστικής δράσης και εδραίωσης θετικού κλίματος σεβασμού και συνεργασίας που απαιτεί αποδοχή και συναίνεση, αλλά μέρος της κρατικής πλατφόρμας που λέγεται αξιολόγηση- χειραγώγηση-διαθεσιμότητες-απολύσεις και όσα αυτή συνεπάγεται για τον εκπαιδευτικό, το δημόσιο σχολείο, την οικογένεια, το μορφωτικό αγαθό και την κοινωνία. Απέναντι σε ένα εκπαιδευτικό κίνημα που από την πρώτη στιγμή δήλωσε την αντίθεσή του στην αυτοαξιολόγηση-αξιολόγηση-χειραγώγηση με όλους τους δυνατούς τρόπους όπως υπογραφές (93%), κινητοποιήσεις, συλλαλητήρια, συνελεύσεις, συζητήσεις, ενημερώσεις, φυλλάδια, πρακτικά συλλόγων διδασκόντων, το υπουργείο απάντησε με αυταρχισμό, επιβολή, συμμόρφωση και τρόμο.

Όμως συναδέλφισσες και συνάδελφοι όλοι γνωρίζουμε πως ο κρατικός έλεγχος είτε είναι κοινωνικός είτε διοικητικός εφαρμόζεται στις περιπτώσεις που τα μέλη μιας ομάδας, όπως τώρα οι εκπαιδευτικοί, αποκλίνουν από την κρατική επιθυμητή συμπεριφορά και αδυνατούν να πεισθούν και να πειθαρχήσουν. Ο κρατικός έλεγχος λοιπόν εκφράζει το φόβο του κράτους απέναντι στη δύναμη του ζωντανού κινήματος και στη δύναμη του συλλογικού αγώνα. Οι μηχανισμοί που εξασφαλίζουν τη συμμόρφωση στο σύστημα είναι είτε κατασταλτικοί (ποινές, διαταγές, κυρώσεις), για επαναφορά μέσω του φόβου εκείνων που απειθαρχούν, είτε προληπτικοί για την παρεμπόδιση εκδήλωσης παρόμοιων συμπεριφορών. Και στις δύο περιπτώσεις όμως η απάντηση είναι συλλογικότητα, αντίσταση, συμπόρευση με το σωματείο και μαχητικοί αγώνες. Ενωμένοι ο ένας δίπλα στον άλλο και όλοι μαζί απέναντι. Και επειδή δε μας φοβίζουν αλλά μας εξοργίζουν, τους θυμίζουμε ότι, ο κρατικός έλεγχος όταν διενεργείται με αυταρχικότητα και έρχεται σε πλήρη αντίθεση με το κοινό αίσθημα συχνά, οδηγεί ή ενισχύει τη σύγκρουση.

Ως αιρετοί εκπρόσωποι του κλάδου μας στην Ανατολική Αττική, θέλουμε να σας διαβεβαιώσουμε ότι θα είμαστε δίπλα σε κάθε συνάδελφο που θα μας χρειαστεί και θα δώσουμε μάχη για να υλοποιηθούν τόσο οι αποφάσεις των γενικών συνελεύσεων όσο και οι αποφάσεις των σωματείων στο δρόμο της υπεράσπισης του δημόσιου και δημοκρατικού σχολείου κόντρα σε όσους το επιβουλεύονται.

Συνεχίζουμε αποφασισμένοι και ενωμένοι τη μάχη για την ακύρωση της «αυτοαξιολόγησης» και της «αξιολόγησης».

ΔΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ

Ενημέρωση για τις συνεδριάσεις του ΠΥΣΠΕ στις 10/3/14 και 1/4/14

Στις δύο αυτές συνεδριάσεις το ΠΥΣΠΕ:

1. Τοποθέτησε, μετακίνησε και τροποποίησε τοποθέτηση εκπαιδευτικών με βάση αίτησή τους.
  2. Συμπλήρωσε ωράριο σε συν/λφους  από Δ/θμια (σε διάθεση).
  3. Έδωσε άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου σε συν/λφους.
  4. Έδωσε βεβαιώσεις διδακτικής απασχόλησης σε συν/λφους.
  5. Όρισε αναπληρωτές δ/ντές σε σχολεία.
  6. Αναγνώρισε μεταπτυχιακούς τίτλους σπουδών.
  7. Ανακάλεσε προηγούμενη απόφαση για την αναγνώριση προϋπηρεσίας συναδέλφου σε ιδιωτικό σχολείο. Σε αυτό το θέμα οι δύο αιρετοί ψηφίσαμε κατά, τονίζοντας για μια ακόμα φορά ότι η αναγνώριση προϋπηρεσίας σε ιδιωτικό σχολείο είναι καθόλα νόμιμη. Είναι παράλογο να εγκρίνουμε προϋπηρεσία σε διάφορους φορείς (ΝΕΛΕ, Οργανισμούς Δήμων κ.λ.π.) και όχι σε σχολεία.

Σημείωση: σε περίπτωση που επιθυμείτε να λαμβάνεται ενημέρωση στο προσωπικό σας email μπορείτε να το στείλετε στον αιρετό.

No comments yet.