“Δωδέκατη νύχτα” του Ουίλιαμ Σαίξπηρ – Ο Σύλλογος πάει θέατρο

PosterΟ Σύλλογός μας συνεχίζει τις θεατρικές εξορμήσεις επιλέγοντας το κλασικό έργο του Ουίλιαμ Σαίξπηρ

Δωδέκατη νύχτα ( κωμωδία)

Διαρκεια : 100 ‘
Σκηνοθ.:Ν. Παρασκευόπουλος

Θέατρο    ΠΚ

On mapΚασομούλη 30 & Ρενέ Πυώ 2,   Νέος Κόσμος
Τηλ : 2109011677

Τιμή εισιτηρίου: 8 ευρώ  (από 12 αρχική τιμή )

Ημερομηνία: Παρασκευή  15 Ιανουαρίου στις 9:30 το απόγευμα (ώρα παράστασης) 9:00 (ώρα προσέλευσης)

Για κράτηση θέσεων τηλεφωνήστε έγκαιρα στο 69 44 45 55 12 (Ζωή Πούλου) και 6976372500 (Πατέλη Βιολέττα)

Λίγα λόγια για την παράσταση

Η Βιόλα και ο δίδυμος αδελφός της, Σεμπάστιαν, χωρίζονται ύστερα από ένα ναυάγιο κοντά στις ακτές της Ιλλυρίας. Η Βιόλα, μεταμφιεσμένη σε αγόρι, μπαίνει στην υπηρεσία του Δούκα Ορσίνο, ο οποίος είναι ερωτευμένος με την Ολίβια, η οποία ερωτεύεται τη Βιόλα, που στο μεταξύ έχει ερωτευτεί τον Δούκα.

Την κωμωδία διαδέχεται η φάρσα με την εμφάνιση του Σεμπάστιαν, ο οποίος φθάνει στην Ιλλυρία έχοντας διασωθεί από τον Αντόνιο. Με φόντο το μαγευτικό βασίλειο της Ιλλυρίας, ακροβατώντας σε μια λεπτή μεταξένια κλωστή ανάμεσα στο φως και το σκοτάδι, ο Σαίξπηρ γράφει για την τρέλα του έρωτα.

Η Δωδέκατη Nύχτα, γραμμένη κάπου μεταξύ 1601 και 1602, είναι μία από τις πιο δημοφιλείς κωμωδίες του Σαίξπηρ. Από μία άποψη, η δημοτικότητα αυτή δεν αποτελεί έκπληξη, καθώς το έργο προσφέρει μια μεγάλη ποικιλία κωμικών καταστάσεων, άλλοτε διακριτικών, άλλοτε περισσότερο έντονων, άλλοτε εφευρετικών και άλλοτε γελοίων.