Παρασκευή 2/3 με στάση εργασίας από το σύλλογο-Όλοι στο πανελλαδικό συλλαλητήριο στο Υπουργείο Παιδείας – Να πλημμυρίσει το Υπουργείο από απεργούς- διαδηλωτές !-Συμμετέχουμε μαζικά στην συνέλευση αγώνα αναπληρωτών και συλλόγων στις 2 Μάρτη στις 5μ.μ. στο Παιδαγωγικό (Ναυαρίνου 13Α)

24/ 24-2-2018                                                   Προς:   ΔΟΕ, τα μέλη,  ΣΕΠΕ, ΕΛΜΕ

Ο σύλλογός μας καλεί σε αποφασιστική συμμετοχή στο πανελλαδικό πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο στις 2 Μάρτη προκηρύσσοντας μέχρι 5ώρες στάση εργασίας με βάση τη συνολική τοποθέτηση και τα αιτήματα που προβάλουμε με την απόφαση : ΑΠ 23/19-2-2018

Καταγγέλλουμε την τεράστια καθυστέρηση και μέχρι τώρα άρνηση της ΔΟΕ να βγάλει απόφαση.

• Η δυναμική που ήδη έχει αναπτυχθεί, με την απόφαση της ΟΛΜΕ για συμμετοχή, με τις αποφάσεις δεκάδων ΕΛΜΕ και Συλλόγων ΠΕ, με τις αγωνιστικές πρωτοβουλίες που οργανώνονται από Συλλόγους ΠΕ και ΕΛΜΕ, τις συλλογικότητες αναπληρωτών, με τις επιτροπές αναπληρωτών που συγκροτούνται σε επίπεδο Συλλόγων ΠΕ και ΕΛΜΕ
  • Οι δυναμικές κινητοποιήσεις που ήδη πραγματοποιήθηκαν σε όλες τις Περιφερειακές  Διευθύνσεις 23/2  με πρωτοβουλία των παραπάνω

Δεν αρκούν για την πλειοψηφία της ΔΟΕ να στηρίξει με αγωνιστική απόφαση συμμετοχής στην κινητοποίηση, με κήρυξη 24ωρης απεργίας!

Οι ευθύνες είναι βαρύτατες και συγκεκριμένες για τις αντίστοιχες δυνάμεις που αρνούνται καθώς και όσους διαχωρίζουν το ζήτημα των διορισμών από την ανάγκη για την ανατροπή του εκπαιδευτικού μνημονίου.

Καλούμε τη ΔΟΕ έστω και τώρα να καταλήξει οπωσδήποτε στο απεργιακό βήμα που απαιτείται για να εξασφαλιστεί η συμμετοχή όλων των συναδέλφων στην Πανελλαδική κινητοποίηση στο Υπουργείο, να την ενισχύσει με κάθε τρόπο και να σταματήσει να λειτουργεί σε βάρος της μαζικότητας της όπως κάνει ως τώρα.

Με βάση τα παραπάνω χωρίς καθυστερήσεις και λογικές αναμονής.

1. Κηρύσσουμε 1-3 ώρες στάση σε περίπτωση η ΔΟΕ προκηρύξει 3ωρη στάση ( 3+3 σημαίνει μετατροπή σε 24ωρη απεργία)
  2. Ο σύλλογος σε περίπτωση που η ΔΟΕ δεν προκηρύξει ούτε στάση θα εξαντλήσει τη δυνατότητα κάλυψης των εκπαιδευτικών από 1-5 ώρες στάσης εργασίας. Ακολουθούν διευκρινήσεις.
  3. Στην περίπτωση που η ΔΟΕ τελικά κάτω από τις αυξημένες πιέσεις του κινήματος εξαγγείλει 24ωρη απεργία αυτονόητα στηρίζουμε τη συμμετοχή μας στην απεργία

Καλούμε όλες/όλους τις/τους εκπαιδευτικούς  μόνιμους και αναπληρωτές να συμμετέχουν μαζικά και μαχητικά στην απεργία και την κινητοποίηση στο Υπουργείο Παιδείας! Ιδιαίτερα σ αυτή την κινητοποίηση δεν μπορεί να λείπει ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ.

Διευκρινίσεις για τη στάση  εργασίας

Πεντάωρη στάση εργασίας σημαίνει ότι κάνει χρήση ο κάθε συνάδελφος ανάλογα με το ωράριο του από 1-5 ώρες.

Αν επιθυμεί να καλύψει όλο το ωράριο του:

Δηλώνει 5ώρες στάση: πχ 8:15πμ έως 13:15μμ ώστε να καλύψει όλο το διδακτικό ωράριο της μέρας.  Π.χ. στα Νηπιαγωγεία αντίστοιχα 8πμ έως 1μμ,   είτε 11πμ έως 4μμ για τα ολοήμερα

Aν έχει λιγότερο διδακτικό μπορεί να δηλώσει 4ώρες στάση εργασίας π.χ. 8πμ έως 12μ ή 12 έως 4μμ

Aν επιθυμεί  να διευκολυνθεί με 2 ή 3 ώρες στάση (η στάση είναι 60 ΄)  για να συμμετέχει στο συλλαλητήριο   μπορεί να δηλώσει αντίστοιχα και να τις προσαρμόσει στο διδακτικό του ωράριο.

Αναλυτικά η ανακοίνωση του συλλόγου με θέμα:

Μαζικοί -μόνιμοι διορισμοί ΤΩΡΑ! 23/2 στις 1:30μμ στην περιφερειακή Δ/νση εκπαίδευσης Αττικής # 2 Μάρτη στο πανελλαδικό συλλαλητήριο στις 13:00 στο Υπ. Παιδείας # 2 /3 συνέλευση αγώνα συλλόγων και αναπληρωτών