Απάντηση Δήμου Κρωπίας στην ανακοίνωσή του συλλόγου:Έξω οι φασίστες από το Κορωπί – Να ακυρώσει ο Δήμαρχος την παραχώρηση του δημαρχείου στη ναζιστική Χρυσή Αυγή

Λίγες ώρες μετά  τη δημοσίευση της ανακοίνωσής μας το Γραφείο Τύπου του Δήμου Κρωπίας απαντά στο email του συλλόγου μας.

Σχετικά με δημοσιεύματα και αντιδράσεις για εκδήλωση περιφερειακής
παράταξης –ενόψει Περιφερειακών Εκλογών 2019 -που φέρεται να έχει
εξασφαλίσει την αίθουσα του Αμφιθεάτρου του Δημαρχείου Κρωπίας με
ημερομηνία εκδήλωσης που συμπίπτει με την ημέρα του Στρατιωτικού
Πραξικοπήματος της Δικτατορίας  της 21ης Απριλίου 1967 εκδόθηκε η
ακόλουθη ανακοίνωση από το Δήμο Κρωπίας :
«Δεν έχει δοθεί άδεια από το Δήμο Κρωπίας για την εκδήλωση της
περιφερειακής παράταξης «Ελληνική Αυγή» με ημερομηνία την Κυριακή 21
Απριλίου 2019 στο αμφιθέατρο του Δημαρχείου Κρωπίας.Υπήρξε  προφορικό
αίτημα και σημείωση σε άτυπο ημερολόγιο εκδηλώσεων υπηρεσίας του Δήμου
που όμως δεν τέθηκε εγκαίρως υπόψη του Δημάρχου Κρωπίας. Είναι
αυτονόητο ότι η αίτηση αυτή δεν εγκρίθηκε. Η Δημοτική Αρχή Κρωπίας
είναι ανεξάρτητη. Ως γνωστόν, δεν υποστηρίζεται από κόμματα και δε
μετέχει του πολιτικού και επικοινωνιακού σχεδιασμού κομμάτων. Έχει
«κόμμα υποστήριξης» το Κορωπί και τους δημότες του και το γνωρίζουν
όλοι».

Ακολουθεί η ανακοίνωσή μας!

ΑΠ : 149/ 17-4-19                                            Προς: Δήμο Κορωπίου, σωματεία και συλλογικότητες στα Μεσόγεια, σύλλογοι ΠΕ , ΕΛΜΕ, ΔΟΕ, ΟΛΜΕ, τα μέλη

Ο σύλλογος Κ. Σωτηρίου καταγγέλλει την διεξαγωγή της προεκλογικής εμφάνισης της ΧΑ τη μέρα της μαύρης για το λαό μας επετείου της χούντας την 21ης Απριλίου. Η ναζιστική οργάνωση προκαλεί για άλλη μια φορά με το φασιστικό της κήρυγμα μίσους και τους ύμνους στους δολοφόνους της χούντας και με την κεντρική εκδήλωση στο Κορωπί επιδιώκει την επέκταση της εγκληματικής της δράσης στην περιοχή.

Καταγγέλλουμε τη δημοτική αρχή του Δήμου Κρωπίας που διαθέτει το χώρου του Δημαρχείου για τις εκδηλώσεις μίσους της εγκληματικής οργάνωσης. Έχει τεράστια ευθύνη καθώς νομιμοποιεί την ναζιστική οργάνωση όταν αντίστοιχα το δημοτικό συμβούλιο του Δήμου Αθήνας έχει πάρει απόφαση να μη δίνει βήμα στους φασίστες της ΧΑ και παλιότερα ο Δήμος Λαυρεωτικής αρνήθηκε την παραχώρηση του Πνευματικού Κέντρου στην Κερατέα.

Καλούμε το δήμαρχο Κορωπίου έστω και τώρα να ακυρώσει την παραχώρηση της αίθουσας. Δεν έχουν θέση οι φασίστες στην περιοχή.

Ο σύλλογος μας θα πάρει πρωτοβουλία για την οργάνωση συγκέντρωσης ενάντια στη διεξαγωγή της φασιστικής συγκέντρωσης σε συνεργασία με άλλα σωματεία, συλλογικότητες και αγωνιστές .

η πρόεδρος                                                                                                                ο γραμματέας

Βιολέττα Πατέλη                                                                                                             Γιάννης Ρούπας